Na jakie parametry felg należy zwracać uwagę?

Felga czy alufelga, jak każda rzecz związana z samochodem, będzie posiadała swoje określone parametry, wedle których będzie dopasowywana do konkretnego modelu samochodu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, które musi znać każdy, kto planuje zakup tego elementu do swojego samochodu.

Po pierwsze: średnica

Nie ma większego znaczenia, czy kupujesz nowe alufelgi czy na przykład używane felgi stalowe do Forda, zasada jest jedna: średnica wewnętrzna otworu centralnego, jaka jest podawana przy oznaczeniach poszczególnych modeli, wyrażana jest w milimetrach i to właśnie dzięki niej możliwe jest bezproblemowe centrowanie felgi na piaście samochodu. Jeżeli występuje jakaś rozbieżność, można ją niwelować za pomocą pierścieni centrujących.

Odsadzenie felgi

Innym, ważnym parametrem, jaki pojawia się w opisie każdej z felg, jest ET lub inaczej IS. Jest to oznaczenie odległości powierzchni, jaka jest montowana, od geometrycznego środka naszego gadżetu. Tutaj również przedstawiona wartość wyrażona zostanie w milimetrach. To głównie na ten parametr należy zwracać uwagę podczas wybierania odpowiedniej dla swojego samochodu felgi, ponieważ to on będzie określał położenie koła we wnęce.

Najważniejsza zasada

Podczas wyboru felg musimy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na przykład na felgi w rozmiarze szesnaście cali, to opony również muszą być w tym samym rozmiarze – i na odwrót, inaczej nie będą do siebie pasowały. Warto również zwrócić uwagę na ilość śrub mocujących felgę.