Kupujemy felgi do BMW – poradnik

Zacznijmy od tego, że skupimy się na BMW produkowanych od około 1992 r. Wcześniejszych modeli nie bierzemy pod uwagę. Dla wszystkich BMW dotychczas standardowym rozstawem śrub był 5×120. Zmieniło się to w roku 2014 za sprawą BMW serii 2 Active Tourer, który to jako pierwszy model posiadał rozstaw 5×112 – dokładnie taki sam jak np. Mercedes, Audi i cała grupa Volkswagena. Od tej pory każde nowe BMW, które pojawiło się w sprzedaży posiadało ten właśnie rozstaw śrub.

Wraz z rozstawem zmieniła się też średnica otworu centralnego na piastę – dotychczasowa 72,6 mm (w niektórych modelach 74,1 mm) zamieniona została na 66,6 mm, czyli to samo co mamy w przypadku Mercedesa i najnowszych modeli Audi. Tym samym wśród niemieckich aut znacznie poprawiła się wzajemna kompatybilność felg pod kątem ich podstawowych parametrów.

Bardzo ważna jest szerokość i osadzenie felgi ET – musimy je porównać z wartościami fabrycznymi i próbować dopasować je jak najbliżej tych wartości. Dopuszczalne i bezpieczne są różnice do pół cala na szerokości felgi w danej średnicy. W przypadku osadzenia trzeba uważać – ET może być o kilka milimetrów mniejsze (felga automatycznie się wysunie do zewnątrz), ale nie powinno być większe niż fabryczne. Jeżeli mamy taką możliwość, a nie jesteśmy pewni kompatybilności – warto przymierzyć felgę przed montażem w celu weryfikacji, czy nie obciera o hamulec, itp. lub też w drugą stronę – czy nie wystaje poza obrys auta.

Warto także zwrócić uwagę na to czy w danej średnicy nasze BMW fabrycznie miało zakładane ogumienie mieszane – węższy przód i szerszy tył. Jeżeli stwierdzimy, że tak to będzie oznaczało, że również felgi w danej średnicy będą różniły się szerokością i osadzeniem ET.

Pamiętajmy jednak, że same parametry to nie wszystko. Ważna jest także nośność felgi – dla przykładu pomimo tego, że dysponujemy felgą od BMW 3 E90, która pasuje także do  BMW X5 E70, absolutnie nie powinniśmy jej montować na X5, gdyż jest to bardzo ciężki SUV, który wymaga felg o podwyższonej nośności dedykowanych do tego typu samochodów.

Jak widać samodzielny zakup felg do BMW może być skomplikowany. Dla osób, które mają wątpliwości, bądź chciałyby się upewnić, czy dane felgi będą pasowały do ich auta zalecamy konsultację ze specjalistami – felgi aluminiowe 5×120 BMW  lub felgi aluminiowe BMW Warszawa.